Veganská kosmetika; 4 hlavní důvody, proč ji upřednostnit před ostatními beauty produkty

Trendem na poli pečujících a dekorativních produktů je v poslední době veganská kosmetika. Jelikož se lidé čím dál tím více začínají zajímat o to, co nakupují a nedůvěřují jen slepě reklamám, stává se přírodní kosmetika populárnější. Pokud ani vám není lhostejný stav planety a životy zvířat, pak byste kosmetiku s označením vegan měli rozhodně vyzkoušet. Tento článek vám prozradí, jaké jsou její nejzásadnější benefity.

Veganská kosmetika chrání životy zvířat

Nejčastějším důvodem, proč někteří lidé vyhledávají veganské produkty, je ohleduplnost k živým tvorům. Řada kosmetických značek stále testuje své výrobky na zvířatech, která kvůli tomu trpí a umírají. V některých zemích bylo již testování kosmetiky na zvířatech zakázáno, avšak v mnoha státech je tato činnost stále legální. Vzhledem k tomu, že kosmetické přípravky nejsou životně důležité produkty, ale slouží výhradně pro zkrášlení člověka, měl by si každý sáhnout do svědomí a před nákupem takového zboží nejprve zjistit, zda jeho zakoupením nepodporuje týrání zvířat.

Pokud toto podporovat nechcete, vyhledávejte takové produkty, které nesou označení “vegan” a “cruelty free”. Pakliže zboží nese pouze nálepku “vegan”, znamená to, že jeho složení obsahuje výhradně veganské ingredience, ale nezaručuje, že nebylo testováno na zvířatech. V případě, že se na daném produktu objevují označení obě, budete mít jistotu, že při jejich výrobě žádný živý tvor netrpěl.

Je šetrná k vaší pokožce

Některé ingredience, které najdete v běžné kosmetice, mohou obsahovat alergeny, na něž citliví jedinci špatně reagují. Jejich pleť může být kvůli nim podrážděná a kosmetický přípravek tak nadělá více škody než užitku. Ačkoliv také v ingrediencích rostlinného původu se tyto látky mohou nacházet, je jich výrazně méně. Veganské produkty jsou kromě toho šetrnější, jelikož se jejich výrobci snaží čerpat především z přírodních surovin. Ve většině případů navíc neobsahují syntetické látky, které mohou negativně ovlivňovat stav vaší pokožky. 

Neobsahuje ingredience živočišného původu

Konvenční kosmetické značky kladou důraz na masovou výrobu, která jim přinese co nejvyšší zisk bez ohledu, na to, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Podniky, které se zabývají veganskou kosmetikou, však často uvažují trochu jinak a je pro ně důležitá jak šetrnost k životnímu prostředí, tak spokojenost a zdraví spotřebitele. Proto ve většině opravdu kvalitní veganské kosmetiky nenajdete například následující látky:

  • lůj produkovaný z tuku přežvýkavců, který je naopak v tělových krémech nebo balzámech na rty,
  • lanolin získávaný z ovčí vlny, jenž slouží pro regeneraci pokožky,
  • karmazín produkovaný z rozdrceného hmyzu, jež se běžně nachází v dekorativní kosmetice,
  • kolagen pocházející z kůže, pojivových tkání a kostí zvířat,
  • olej ze žraločích jater využívaný pro výrobu vlasových přípravků a hydratačních krémů,
  • a mnoho dalších.

Nenajdete v ní hormony ani antibiotika

Jelikož se konvenční kosmetice často vyskytují živočišné složky, může se stát, že takové výrobky budou obsahovat nežádoucí hormony a dokonce také antibiotika. Mnohé velkochovy se kvůli zvyšování produkce uchylují k používání určitých ne zcela žádoucích, avšak ne přímo zakázaných, látek. Produkty, u nichž spotřebitel nemá jistotu, že pochází z nějakého biochovu, tak mohou obsahovat látky, které byste si pravděpodobně na svou pleť aplikovat nechtěli. Proto nakupujte vždy s rozmyslem a řiďte se nejen selským rozumem ale také svědomím.

Pokud jste dočetli až sem, můžete si pogratulovat, jelikož jste se právě dozvěděli ty nejpodstatnější důvody, proč dát přednost veganské kosmetice před konvenčními produkty velkých známých značek. Zjistili jste, že veganská kosmetika neobsahuje žádné suroviny živočišného původu ani škodlivé a syntetické látky a také jste získali celkový přehled o tom, v čem se liší oproti běžným kosmetickým přípravkům.

A jaké kosmetické produkty používáte nejvíce vy? Přemýšleli jste někdy nad jejich složením nebo jste podobné věci nikdy neřešili? Napište nám do komentář, co si o této problematice myslíte!

Jiří Svoboda