Nevíte, jak na mastné vlasy? Pomůžeme vám zjistit, v čem je problém a budete mít z poloviny vyhráno!

Když nevíte, jak na mastné vlasy, jistě nebude na škodu problém s někým prodiskutovat. Zkrátka se poradit. A to pokud možno důkladně. Že nevíte s kým? Jednoduše nemáte nikoho vhodného „po ruce“? Nevadí. Základní informace, které s tématem nadměrného maštění vlasů bezprostředně souvisí, jsme pro vás dnes připravili. Snad díky nim poznáte, kde je chyba a přijdete také to, jak ji můžete napravit. Jisté je, že zjistit, z čeho vaše potíže pramení, je zdaleka nejdůležitější. Jakmile se vám to totiž podaří, budete mít téměř vyhráno.

Nevěříte, že by to mohlo být tak snadné? Měli byste! Ve většině případů se s mastnými vlasy člověk nakonec docela lehce vypořádá. Brzy uvidíte!

Jak na mastné vlasy – pátrání po příčinách

Slyšeli jste už rčení „ vlasy dělají člověka“? Ještě ne? Zřejmě ale budete souhlasit s tím, že je na tomto výroku přinejmenším kus pravdy. V tom, jak na první pohled zapůsobíte na své okolí, hrají vaše vlasy velmi důležitou roli. Jde přitom samozřejmě jak o jejich kvalitu, tak i o množství a pochopitelně také o účes, který dovede člověka často úplně proměnit. Než se ale vydáte do kadeřnictví, abyste na své vizáži zapracovali, měli byste nejprve zlepšit kvalitu přirozené pokrývky vaší hlavy. Zkrátka něco udělat s tím, že se vám vlasy výrazně mastí.

A jak jinak se k věci postavit, než tak, že začnete pátrat po podstatě celého problému? Najít základní příčinu nadměrné tvorby kožního mazu, který může za to, že vaše vlasy vypadají neupraveně a také nezdravě, je pro dosažení změny zcela zásadní. Pokud nevíte, kde začít, rádi se vás pokusíme navést správným směrem. Čtěte a přemýšlejte!

Co může za ztrátu sebevědomí?

O tom, že s mastnými vlasy, které navzdory veškeré vaší snaze vypadají zplihle a nevábně, odešlo vaše sebevědomí bůhví kam, asi není pochyb. Hezké a kvalitní vlasy jsou zkrátka pro přirozený pocit sebejistoty důležité. Své o tom vědí například lidé, kteří o ně přišli vlivem vážné nemoci. Abyste se mohli zase cítit jako dřív, snažte se vypátrat, co se za nepříjemnou mastnotou, která vám pošramotila sebevědomí, vlastně skrývá. Nejčastěji jde o jednu z těchto věcí:

  • Genetická dispozice – je nejhorší v tom, že se s ní lze vypořádat jen někdy a navíc poměrně složitě. Máte-li nadměrnou tvorbu mazu v genech, bude to chtít spolupráci odborníka
  • Změny v hladině hormonů – jsou poměrně častou příčinou problému. K hormonální nerovnováze dochází buď v období dospívání, což se ovšem zpravidla samo upraví, nebo při těhotenství, v menopauze či při vysazení antikoncepce
  • Nevhodná péče – patří k nejobvyklejším původcům těchto potíží. Příliš časté česání nebo nadměrné mytí hlavy nekvalitními přípravky, které pokožku extrémně vysušují a nutí ji k vyšší produkci mazu, ale i další věci
  • Nevyvážená strava – škodí kvalitě vlasů velice. Za intenzivní tvorbou mazu může být konzumace tučných a silně kořeněných jídel, bílého cukru nebo nejrůznějších průmyslově zpracovaných potravin
  • Permanentní stres – negativně ovlivňuje fungování celého těla, mazové žlázy nevyjímaje

Zdánlivé maličkosti

Kromě věcí, které jsme zmínili výše, však může jít i o zdánlivé maličkosti. Nosíte neustále nějakou pokrývku hlavy? Možná je problém právě v tom. Dost často neměníte povlečení? I to se může na kvalitě vlasů projevit! Chcete mít zase krásné, lesklé a bohaté vlasy? Pak si důkladně promyslete, co je ve vašem životě v nepořádku! Nesouvisí vaše potíže s antikoncepcí? Nejste neustále ve stresu? Nepoužíváte nevhodnou kosmetiku neznámých značek? Anebo by snad mohla být na vině úplná maličkost? Třeba čepice, kterou z hlavy sundáváte jen výjimečně? Změňte vše, o čem už nyní víte, že vám může škodit! Třeba i zdánlivou drobnost. Jedině tak se problému zbavíte!

Proč je to v zimě vždy horší?

Také jste si všimli, že se vaše potíže s mastnými vlasy během zimního období obvykle ještě zintenzivní? Přemýšlíte, čím by to asi tak mohlo být? Odpověď je docela snadná. Stojí za tím výrazné rozdíly mezi venkovní teplotou a mezi tím, na kolik bývají vyhřáté vnitřní prostory. Doma, v práci nebo třeba někde v obchodě. Všude tam je podstatně tepleji než na ulici. Přechodem z tepla do chladu dojde k „teplotnímu šoku“, na který vaše pokožka zareaguje tak, že se stáhne a tím donutí mazové žlázy, včetně těch na hlavě, aby se více činily. Pokrývka hlavy vám s tím ovšem pomůže jen částečně, takže se vlivem zimního počasí příliš nezabývejte. Raději řešte to, co je zásadní! O vlasy se dobře starejte, jezte jen kvalitní stravu a slovo „stres“ úplně vynechte ze svého slovníku!

A ani tehdy, když vám nic nepomůže, nevzdávejte to! Najděte si specialistu, nejlépe trichologa, který už by měl přijít na to, proč se vám vlasy mastí více, než je únosné.

Anebo snad už sami tušíte, co se za vaším trápením skrývá?

Jiří Svoboda