Proč se vám pronájem bytu v Hostivici letos prodraží? Viníkem rostoucích cen je enormní poptávka po činžovním bydlení!

Hledáte pronájem bytu v Hostivici a překvapily vás vysoké činže? Svírá vás nejistota, zda se vám podaří objevit cokoliv, co pro vás bude cenově dostupné? Zkrátka vůbec netušíte, jestli budete schopni pravidelně platit nájemné? Stačí se jen letmo podívat na aktuální dění na našem trhu s bydlením a nezbývá než uznat, že jsou vaše obavy pochopitelné. Nájmy jdou totiž nahoru téměř všude. A to už hezkých pár měsíců. V některých městech je sice zdražování vcelku zanedbatelné, jinde si však připlatíte citelně.

Chcete si spolu s námi posvítit na hlavní „viníky“ stoupajících činží? A rádi byste také věděli, proč je právě středočeská Hostivice místem, kde je hledání cenově přijatelného bydlení obzvláště složité? Hned se na to podíváme!

Pronájem bytu v Hostivici pod 12 tisíc Kč? Čirá utopie!

Hledáte pronájem? Pak jste si museli všimnout, co se v posledních měsících děje s českými činžemi. Jdou nahoru a to téměř všude. V menších městech a na venkově většinou jen mírně. Ale třeba v Praze, Brně, nebo v Hradci Králové už nájemníci sáhnou do svých kapes výrazněji. Chcete žít ve středočeské Hostivici? Pak pro vás nemáme právě nejlepší zprávy. Pod 12 tisíc Kč měsíčně tady totiž dnes neseženete vůbec nic! Nabídka je velice skromná, a pokud nemáte nárok na obecní byt, který je vždy levnější, budete se muset s aktuální situací nějak vyrovnat.

S obecním bydlením je ovšem potíž. Většina měst se svého bytového fondu v minulosti bohužel zbavila a sílící poptávku ze strany méně movitých lidí proto dnes není ani zdaleka možné uspokojit. Například takový Sokolov, který má ve vlastnictví více než 1 000 bytů, je v tomto ohledu světlou výjimkou. V Hostivici však na něco podobného zapomeňte!

Nabídka pronájmů v Hostivici (02/2023)

Dispozice Velikost (m2) Popis Činže (Kč)
1+kk 38 4.NP, balkon, široká škála služeb 12 900
2+kk 42 2.NP, plně vybaveno 14 000
1+1 59 2.NP, balkon, komfortní 17 500
2+kk 49 3.NP, vybaveno, garáž 18 900

 

Poptávka letí vzhůru, ale proč?

Základní příčinou rostoucích činží je samozřejmě zvýšená poptávka po nájemním bydlení. O tom není nejmenších pochyb. Proč je ale zájem o pronájmy najednou tak vysoký? K jeho růstu přispívají zejména tyto faktory:

  • Předražené rezidenční nemovitosti – které si bez problémů zvládá pořídit už pouze zlomek vážných zájemců
  • Vysoké úročení hypoték – které činí vlastnické bydlení ještě nedostupnějším
  • Stovky tisíc nových obyvatel ČR – které k nám přivedla válka na Ukrajině (mnozí z těchto lidí se postupně objevují na trhu s pronájmy)

Nemovitosti výrazně levnější nebudou

Bydlení je základní životní potřebou. Asi nenajdete mnoho lidí, kteří by s tímto tvrzením nesouhlasili. A protože jen za poslední dekádu stouply ceny tuzemských domů a bytů přibližně na dvojnásobek, je zřejmé, že má s uspokojením této potřeby problém stále více našich spoluobčanů. Faktem sice je, že se zdražování na realitním trhu zastavilo už na podzim loňského roku a nyní jsme dokonce svědky poklesu cen. Pokud jste však začali doufat, že by to mohlo přispět k ochlazení poptávky po pronájmech, protože by si více lidí mohlo dovolit něco vlastního, asi vás nepotěšíme. Ptáte se proč?

Protože se aktuální pokles cen týká pouze určité části starších bytů, energeticky náročných rodinných domů a předražených rekreačních objektů. A navíc si je nutné uvědomit, že ani případný propad cenové hladiny o 20 až 25 procent, který právě segmentu starších nemovitostí někteří analytici pro letošní rok předpovídají, ještě neznamená, že by snad na vlastní střechu nad hlavou mohlo dosáhnout nějaké zásadnější množství zájemců. Ceny jdou totiž dolů z extrémních hodnot, takže zůstanou tak jako tak značně vysoké. Poptávka po pronájmech tedy nijak citelně neklesne. Alespoň ne v dohledné době.

Nezanedbatelný vliv Prahy

Pátráte v Hostivici po cenově přijatelném bydlení, ale nejste úspěšní? Máte pocit, že zde ceny rostou rychleji než v mnoha srovnatelně velkých obcích? Vysvětlení je docela prosté. Kromě všeobecného nedostatku volných bytů tady totiž tlačí činže nahoru také bezprostřední blízkost české metropole, ve které je cenová hladina bydlení ještě o poznání vyšší. Mnozí lidé, kteří v Praze například pracují, si raději pronajmou byt v dostupné vzdálenosti od města. Třeba právě v Hostivici. A to jednoduše proto, že tímto způsobem přece jen nějakou tu tisícikorunu měsíčně ušetří.

Pozor, doba nahrává podvodníkům!

Přestože je dnes hledání pronájmu pro řadu lidí značně stresující, není radno ztrácet obezřetnost. Nepříznivé situace na trhu s činžovními byty totiž využívá stále více podvodníků. Falešných inzerátů, jejichž zadavatelé slibují poměrně levné a navíc často i atraktivní bydlení za poslední rok výrazně přibylo. Proto nikdy neposílejte žádné peníze předem! To je největší chyba, které se můžete dopustit. Vždy nejprve požádejte o prohlídku bytu a chtějte také vidět doklady, které vám zaručí, že jednáte se skutečným vlastníkem nemovitosti nebo alespoň s jeho zákonným zástupcem. Opatrnost je určitě namístě!

Nebo zůstáváte ve střehu navzdory tomu, že jste při hledání pronájmu tak trochu pod tlakem? A už jste na nějakého podvodníka narazili?

Jiří Svoboda