Nejlepší způsob odstranění chloupků – depilace versus epilace

Hledáte nejlepší způsob odstranění chloupků? Připravili jsme si pro vás seznam nejoblíbenějších procedur. Všechny uvedené metody mají určité výhody a samozřejmě i  nevýhody. Záleží především na tom, jaký očekáváte výsledek a také kolik jste ochotni investovat času a peněz.

Díky našemu článku pro vás bude snazší vybrat si optimální techniku. Navíc získáte přehled o aktuálních trendech v oblasti depilace a epilace.

Nejlepší způsob odstranění chloupků by měl splňovat určitá kritéria

Máte pocit, že se ženy začaly pravidelně holit teprve nedávno? První žiletka spatřila světlo světa již na počátku dvacátého století. Chloupky z různých částí těla se ale odstraňují v některých kulturách již celá tisíciletí. Mezi starověké techniky patří například epilace cukrovou pastou, která je doslova hitem posledních let.

Jaký je rozdíl mezi depilací a epilací?

Oba pojmy se často zaměňují, i když popisují zcela jiný způsob odstraňování ochlupení. Depilační techniky eliminují pouze viditelnou část chloupku. Kořínek zůstává neporušený. Do této kategorie patří holení žiletkou či strojkem a různé depilační krémy.

Epilace odstraňuje chloupky i s kořínky. Proto má mnohem trvalejší efekt než depilace. Zatímco po holení začnou růst chlupy takřka okamžitě. Po epilaci vám efekt hladké pokožky vydrží několik týdnů. Nejpoužívanější epilační prostředky jsou vosky, voskové pásky, cukrová pasta a mechanické epilátory. 

Specifickým typem je epilace laserem, která dokáže chloupky zlikvidovat i s cibulkou, a tím zajistit trvalý výsledek.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody nejznámějších depilačních metod?

  • Jsou rychlé. Nevyžadují dlouhou přípravu a lze je provádět na mokré i suché pokožce.
  • Nejsou zpravidla bolestivé.
  • Jsou relativně levné.

Tradiční holení žiletkou nebo holicími strojky patří dlouhodobě k nejoblíbenějším metodám odstraňování chloupků. Pokud vám jde ale o životní prostředí i v otázkách osobní hygieny, jednorázové žiletky představují pro přírodu poměrně velkou zátěž. Naštěstí existují ekologičtější varianty. Jednorázovou žiletku můžete nahradit strojkem s výměnnou hlavou nebo třeba retro nerezovým strojkem.

Další podstatnou nevýhodou depilace je velmi krátkodobý účinek. Pokud chcete mít dokonale hladkou pokožku, musíte se holit prakticky denně. Při holení také často dochází k podráždění pokožky a vytvoří se efekt “husí kůže”. Snadno může dojít i k pořezání.

Tomu se lze vyhnout používáním depilačních krémů, které ale nejsou vhodnou volbou pro osoby s citlivou pletí.

A jak si vedou nejpopulárnější epilační techniky?

  • Mají dlouhotrvající až trvalý efekt.
  • Jedná se o pohodlné řešení, které vám ušetří spoustu času.
  • Vybranými epilačními technikami lze odstranit ochlupení prakticky z celého těla.

Řadu lidí nicméně  odrazuje poměrně vysoká bolestivost, která je typickým vedlejším efektem běžných epilačních procedur, jako je voskování (voskem i páskami), epilace s pomocí epilátoru i cukrové pasty. 

Výjimkou je laserová epilace, která je ve srovnání s ostatními typy epilace relativně bezbolestná (míra bolestivosti je individuální a závisí také na typu laserového přístroje). Epilace laserem navíc jako jediná nabízí trvalé řešení, protože likviduje nejen viditelnou část ochlupení, ale také cibulky. Takže chloupky už na ošetřeném místě nevyrostou, nebo rostou v mnohem menším množství.

Laserová epilace dokáže také efektivně řešit nepříjemné zarůstání vousů a chlupů.

Nevýhodou je pak nutnost absolvovat sezení ve specializovaném pracovišti a poměrně vysoké finanční náklady.

Trvale hladkou pokožku zajistí pouze epilace laserem

Pokud už se dále nechcete mučit voskovaním, nebo každodenně absolvovat depilační rutinu, laserová epilace je jedinou opravdu účinnou metodou, díky které budete moct hodit žiletky i vosky do koše. Moderní laserové přístroje mají navíc impozantní výkon, díky kterému dokážou odstranit i světlé chloupky.Poradí si i s tmavším fototypem pokožky. A se kterou metodou máte nejlepší zkušenosti vy? Pokud byste měli možnost podstoupit laserovou epilaci, jakou tělesnou partii byste si nechali ošetřit?

Máte už epilaci laserem za sebou? Jak zpětně hodnotíte vaše rozhodnutí?

Vaše osobní zkušenosti jsou cenným zdrojem informací, podělte se o ně s námi.

Jiří Svoboda